Jak vybrat vlasec nebo ocelové lanko?

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru vlasce je jeho délka, materiál a hmotnost (silnější vlasce jsou více viditelné pro ryby). Další faktory, které ovlivňují použití vlasců, jsou mez pevnosti, pevnost uzlu, odolnost proti UV záření, ohebnost, viditelnost a odolnost proti oděru. 
 
 
 
 
 

Monofilní vlasce 

 
Monofilní vlasce se vyrábějí z kopolymerových či polymiadových granulátů hlavně díky požadavkům na snížení tření vlasce, aby byl co nejhladší a minimálně se brzdil o hranu cívky navijáku a oček udice. Nejvíce nás u mě monofilních vlasců zajímá pevnost v tahu. Ještě důležitějším údajem je však pevnost v uzlu, protože u těchto vlasců se špatně vytváří uzle, a tak je lepší používat bezuzlové vázání. 
 
 
 

Splétané šňůry 

 
Splétané šňůry jsou poměrně tvrdé s vysokou nosností, které se vyrábějí se speciálními povrchovými úpravami. Oproti klasickým vlascům mají daleko vyšší pevnost v tahu a díky tomu neztratíte tolik nástrah. Nejlepším vázáním je stejně jako u monofilů bezuzlové. Průtažnost splétaných šnůr je pod 1 %. To je velmi výhodné pro rybaření na dlouhé vzdálenosti a lépe se identifikuje záběr. 
 
 
 

Fluorocarbon

 
Fluorocarbon je látka složená z prvků carbonu a fluoridu. Jeho potápivost je skutečně velká, protože základní sloučenina je o 75 % hustší než voda. Proto se používají s anglickými splávky na odhoz. Tento typ vlasce je minimálně ohebný, je ideální pro přímý kontakt s rybou. Při vázání lze použít jen pár nejvhodnějších uzlů. 
 
 
 

Nanofil

 
Tato novinka je vyrobená pomocí nanotechnologie. Nanofil spojuje výhody spletených šňůr a monofilních vlasců. Jedná se tedy o vlasec s nulovou průtažností a vysokou nosností. 
 
 
 

Ocelová lanka

 
Jedná se o pletené ocelové lanko, které o je občas potažené plastem nebo silikonem. Můžete si jej zakoupit hotové nebo s možností vlastního uvázání. Pro začátečníky je samozřejmě vhodnější hotové ocelové lanko, pro zkušenější rybáře je lepší zvlášť lanko a bižuterie.  
 
Ocelová lanka s obratlíkem jsou vhodná na lov dravých ryb, konstrukčně jsou řešená z několika pramenů a s potahem z kvalitního nylonu. Jsou flexibilní a velmi silné.